Teretulemast, Külaline. Palun logi sisse või registreeri.
07.02.2016, kell 19:18
24646 postitust 2495 Teemas vastas 303 Liiget
Uusim liige: Sinivaal
Eesti Kristlik Foorum  |  Kirikumaailm - kirikukristlased, kirikuelu, teoloogia  |  Usk ja teoloogia  |  Kolmainsus: üks Jumal kolmes isikus « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] | Liigu alla Prindi
Autor Teema: Kolmainsus: üks Jumal kolmes isikus  (Loetud 3074 korda)
kantor
Usaldatav foormulane
Wana kala
*****
Offline

Vastust: 1451


alguses oli vaikus... ja siis lõi Jumal muusika


Kolmainsus: üks Jumal kolmes isikus
« on: 30.10.2005, kell 23:24 »

KOLMAINSUS

Kolmainsus on kristliku usu keskseid müsteeriume. On üks Jumal kolmes isikus: Isa ja Poeg ja Püha Vaim. Jumalas on seega nii ühtsus (üks Jumal) kui ka erinevus (kolm isikut).

Et väljendada seda kõigi kolme jaoks ühist reaalsust - jagamatut jumalust -, kasutatakse idas kreekakeelset sõna ousia ehk 'olemus', läänes aga ladinakeelset sõna substantia ehk 'substants' või natura ehk 'loomus'. Et väljendada aga erinevust, kasutatakse idas kreeka sõna hypóstasis ehk 'hüpostaas', läänes aga ladina sõna persona ehk 'isik'.

Augsburgi Usutunnistus sõnastab Kolmainsuse olemuse nõnda: "Kirik õpetab üksmeelselt Nikaia kirikukogu otsuse alusel, et on olemas üksainus jumalik olemus, keda nimetatakse Jumalaks ja kes on tõeline Jumal. Ja siiski selles jumalikus olemuses on kolm isikut, igaüks sama olemuselt, sama võimas, sama igavene: Jumal Isa, Jumal Poeg ja Jumal Püha Vaim. Need kolm on üks jumalik olemus, igavene, jagamatu, piiramatu, mõõtmatu väe, tarkuse ja heldusega, üks, kõigi nähtavate ja nähtamatute asjade looja ning alalhoidja. Sõna "isik" ei tähenda osa kellestki teisest või omadust, vaid kedagi, kes eksisteerib iseseisvana, nagu kirikuisad seda mõistsid ja mõistena selles seoses tarvitasid. Seepärast lükatakse tagasi kõik eksiõpetused, mis selle peatüki vastu räägivad, nagu manihheid, kes oletavad kahe jumala, hea ja kurja olemasolu; samuti valentiniaanid, ariuslased, eunoomiuslased, muhamediusulised ja kõik, kes selletaoliselt mõtlevad. Lükatakse tagasi ka samosateenid, vanad ja uued, kes tunnustavad ainult üht isikut, väites targutavalt Sõnast ja Pühast Vaimust, et nemad ei olevatki eri isikud, vaid Sõna tähendavat räägitud sõna või häält ja Püha Vaim olevat inimeste loomulik meeleliigutus."

Mõisted substantia ja persona võttis teoloogias kasutusele Tertullianus (160-222), mõisted ousia ja hypóstasis aga Origenes (185-253/254). Suured kapadooklased Basilius Suur, Gregorius Nazianzist ja Gregorius Nyssast eristavad 4. sajandil esimest korda täie selgusega 'olemust' ousia ja 'isikut' hypóstasis.

Ühtne jumalikkus (ehk jumalik loomus) on omane ja ühine kõigile kolmele isikule. Kolmainsuse kolm isikut on olemuselt üks (homo-ousios) või olemuselt sama.

Substants - see on iseolev asi, mis oma eksistentsiks ei vaja midagi muud. See on miski, mille olemine on temas endas.

Aktsidents (see, mis pole substants) saab oma olemise milleltki teiselt, s.o substantsilt.

Loomus - see on see, tänu millele on miski just see, mis ta on (nt inimene on olend, kes koosneb materiaalsest kehast ja vaimsest hingest).

Hüpostaas (isik) - see on subjekt, kes tegutseb vastavalt oma loomusele (nt konkreetne inimene, kes mõtleb või tegutseb).

Igas inimeses on üks loomus ja üks isik. Jumalas on aga üks loomus ja kolm isikut. Kristuses on kaks loomust (inimlik ja jumalik) ja üks isik (Kolmainsuse teine isik).

Kolm jumalikku isikut erinevad üksteisest mitte oma jumalikkuselt (jumalikkus on kolmel isikul ühine) ja mitte ka oma toimimiselt väljapoole, s.o loodu suhtes (loomine on Kolmainsuse, mitte ainuüksi Isa töö), vaid omavaheliste suhete poolest ühtses jumalikkuses.

Sündimatus, sündimine ja lähtumine - ainult nende hüpostaatiliste omaduste poolest erinevadki üksteisest kolm püha hüpostaasi, kes on jagamatult eristatavad mitte olemuselt, vaid iga hüpostaasi eriomaduselt, sest Isa, Poeg ja Püha Vaim on kõiges üks, peale sündimatuse, sündimise ja lähtumise (p. Gregorius Nazianzist).

Sündimatus (mittesündivus) eristab Isa. Isa ei ole kellegi tehtud, loodud ega sünnitatud.

Sündimine (sündivus) eristab Poega. Poeg on ainuüksi Isast, Ta pole tehtud ega loodud, vaid sündinud. Poeg sünnib Isast. Lääne teoloogia väidab, et Poeg pärineb mõistusesarnaselt (p. Augustinus): ennast teadvustades sünnitab Isa lõputu jumaliku mõtte. Oma mõistusega teeb Ta teoks Mõtte sünni, ent see on jumalik Mõte, millel on jumalik sisu. Logos on Isa esiletoodud hüpostaas, ennast teadvustava Jumala iseenda esiletoomine enesest (p. Irenaeus Lyonist). Ainsas Mõttes väljendab Isa ennast täielikult. Ta sünnitab teise enda. Ennast teadvustades sünnitab Isa personifitseeritud Mõtte, teise jumaliku isiku, kes on Poeg, olemuselt üks oma Isaga, Jumala sõna, Isa täiuslik kuju.

Poeg on Jumal: Ja Sõna oli Jumal. (Jh 1, 1) Kes on näinud mind, see on näinud Isa. (Jh 14, 9). Mina ja Isa oleme üks. (Jh 10, 30) Poeg erineb Isast oma sündimise poolest. Isa erineb Pojast oma mittesündimise poolest. Isa mitte ainult ei sünnitanud Poega, vaid sünnitab Teda pidevalt. Lunastaja sünnib Isast igavesti. (Origenes) Tema ütles minule: "Sina oled mu Poeg, täna ma sünnitasin Sinu." (Ps 2, 7)

Lähtumine eristab Püha Vaimu. Püha Vaim on Isast ja Pojast, Ta pole tehtud ega loodud ega sündinud, vaid lähtunud. P. Gregorius Nazianzist kasutas esimesena sõna "lähtumine". Lääne teoloogia (p. Augustinus) ütleb, et Püha Vaim lähtub Isast ja Pojast sarnaselt tahtele ja armastusele. Poja igavene kiindumine Isasse ja Isa kiindumine Poega kutsub esile igavese vastastikuse jumaliku armastuse, mis väljendub kolmandas jumalikus isikus, kelleks on Püha Vaim. Vaim on olemuselt üks Isa ja Pojaga. Seepärast ei ole Püha Vaim mitte ainult Isa Vaim. Ta on Isa ja Poja Vaim. Isa on Püha Vaimu lähteallikas, kuna Ta on alguseta algus. Sellest hoolimata on Isa koos Pojaga Ainualgus, millest lähtub Püha Vaim.

Kolm isikut on olemuselt üks või samaolemuslikud. Nagu Poeg, nii on ka Püha Vaim olemuselt üks Isaga. Jumal ei ole kunagi alustanud oma kolmainsat eksistentsi. Ta on selline igavikust. Kolm isikut on samaigavesed ja samaväärsed: pole mingit ühe isiku üleolekut teisest. Kolmainsuses ei ole keegi enne või pärast teisi, keegi ei ole teistest suurem või väiksem, vaid kõik kolm on võrdselt igavesed ja võrdväärsed.

Jumal ei viibi üksinduses: Jumal on perekond. Ta lõi inimese perekonnana, oma näo järgi ja enda sarnaseks. Ta on üks, aga mitte üksi.

Kuna jumalik loomus kuulub kõigile kolmele isikule, siis on kõigil neil üks ja seesama vägi, üks ja seesama tarkus ning üks ja seesama armastus. Teiste sõnadega: Isa on jumaliku tarkuse allikas, Poeg on jumalik tarkus ise ja Püha Vaim on see jõud, mis vahendab meile jumalikku tarkust. Isa on armastuse allikas, Poeg ennast ilmutav armastus ja Püha Vaim meis teostuv armastus.

Logged

Ma tänan sind, et olen nii kardetavalt imeliselt loodud. Ps 139:14
Leheküljed: [1] | Liigu üles Prindi 
« eelmine järgmine »
Otsetee:  

Registreeri ennast foorumi kasutajaks

KRISTLIKUD VEEBILEHED - SOOVITAME

Evolutsioon

Kristlik Wärav Kristlastest Fotosõbrad ONLINE PIIBEL Kristlastest Kunstisõbrad

MÕISTA JUMALA KALENDRIT

IGAVIK EI OOTA IISRAEL SAA VABAKS

KRISTLIKUD FILMID

 


Eesti Kristlik Foorum
- CopyRight © 2001 Kõik Õigused Kaitstud

Käesoleval koduleheküljel sisalduva informatsiooni taasavaldamine, kopeerimine, muutmine, tsiteerimine ja levitamine on keelatud! Foorumis olevad artiklid ja postitused on intellektuaalne omand ning Autorikaitse Seadusega kaitstav publitsistika teosed AÕS §4.3.1. Soovid neid tekste kasutada, siis selleks võta ühendust foorumi administraatoriga või Kristlik Meedia kontaktisikuga. Saanud loa, seerjärel võid antud tekstimaterjale vääramata kujul, vastavalt headele tavadele ja allika äranäitamisega kasutada!

Saates ja avaldades materjali Eesti kristlikus Foorumis annate Te veebilehe haldajale õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks. Saatjal ei ole õigust veebilehe haldajatelt poolt materjali kasutamise eest esitada mingeid rahalisi nõudeid. Veebilehe haldajatel on õigus reprodutseerida, levitada ja esitada selliseid materjale lisades autori poolt materjali saatmisel/avaldamisel avaldatud nime. Ühelgi kolmandal isikul ei ole õigust kasutada Eesti Kristlik Foorumi koduleheküljel avaldatud materjale ilma veebilehe haldajatekirjaliku loata.

Veebilehe haldajad ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest. Eesti Kristlik Foorumi on kommentaarikeskus s.o. tehniline vahend, mis võimaldab kasutajatel avaldada oma kommentaare. Artiklile lisatud kommentaaride eest vastutab kommentaaride autor, kes on ühtlasi ka nende kommentaaride avaldaja. Forumi kodukord keelab kirjutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis ei lähe kokku meie foorumi kodukorra ja reeglitega. Eesti Kristlik Foorumi administraatorid kustutavad selliseid kommentaare ja postitusi ilma ettehoiatamata.

CopyRight õigusega kaitstud materjalide kaitstus - (Kõik Õigused Kaitstud) Sama vormi saab kasutada kui sa näed alastuse/seksuaalsuse väärkasutamist, sind tülitatakse - noritakse, sulle saadetakse spämmi vüi mõnel muul põhjusel! Saada kaebus

Copyrighted Material Policy - Report Abuse (Copyrighted Material, Pornography, Harassment, Spam) KristlikMeedia strives to enforce its Terms of Service to the fullest extent possible. Deletion requests are processed within 12-48 hours.

Tehniline teostus ja kodulehe majutus Kristlik Meedia © 2001 All Rights Reserved. No spam