Teretulemast, Külaline. Palun logi sisse või registreeri.
17.01.2018, kell 21:52
24649 postitust 2499 Teemas vastas 319 Liiget
Uusim liige: KristoK
Eesti Kristlik Foorum  |  Uudised meilt ja mujalt  |  Maailm TÄNA (poliitika, äri, meedia, sündmused)  |  Roomas leiti apostel Pauluse haud « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] | Liigu alla
Autor Teema: Roomas leiti apostel Pauluse haud  (Loetud 6407 korda)
Margus
Külaline


E-mail
Roomas leiti apostel Pauluse haud
« on: 08.12.2006, kell 22:09 »

Arheoloogid leidsid Roomas sarkofaagi, milles arvatakse olevat apostel Pauluse säilmed.

Haud asub Püha Pauluse katedraali all krüptis ja pärineb umbes 390. aastast p.Kr., kirjutab BBC.

Püha Pauluse katedraalis alustati arheoloogilisi väljakaevamisi 2002. aastal ja töödega jõuti lõpule novembri lõpus. Juba kaevamiste alguses oli arheoloogidel andmeid, et krüpt võib sisaldada apostel Pauluse hauda.

Haua leidmist takistas asjaolu, et selle peale oli ehitatud altar. Viimase kolme aasta jooksul kaevasid arheoloogid altari all ja eemaldasid kaks suurt marmorplaati, mille alt tuli välja seal üle 1600 aasta varjus olnud sarkofaag.

Sarkofaagil on näha auke, mille kaudu palverändurid said püha reliikviat puutuda. Samuti seisab sellel ladinakeelne kiri «Paolo Apostolo Martyr» ehk apostel Paulus märter.

«Apostel Pauluse valgest marmorist sarkofaagi kõrvalt avastasime veel teise sarkofaagi. Need mõlemad vajavad veel lähemat uurimist,» sõnas Rooma benediktlaste kloostri abt Edmund Power.

Katoliku kirik soovib apostel Pauluse sarkofaagi restaureerida ja vaatamiseks välja panna, kuid seal sees olevaid jäänuseid uurida ei lasta, kuna see oleks pühaduseteotus.

Püha Pauluse katedraal on suuruselt teine katedraal Roomas Püha Peetruse katedraali järel.

Paulus Tarsosest (algselt Saulus Tarsosest) ehk apostel Paulus (umbes 3 pKr – 65 p.kr.) oli üks esimesi aktiivseid kristluse levitajaid, tõlgendajaid ja organiseerijaid.

Paulust kirjeldatakse Uues Testamendis kui kreeka juuti ja Rooma kodanikku Tarsosest (tänapäeval Tarsus Türgis) ning ägeda kristlaste tagakiusajana enne tema pöördumist kristlusse.

Ehkki Paulus polnud kunagi elus Jeesusega kohtunud, sai temast üks mõjukamaid Jeesuse sõnumi tõlgendajaid.

Uude Testamenti on koondatud 13 Pauluse kirja (epistlit), kus autor esitab oma seisukohti ja vaateid, jagab nõuandeid kogudustele ning annab kristlusele tõlgendusi. Muu hulgas veenab Paulus, et Aabrahami Jumal pole mitte ainult juutide, vaid kõigi inimeste jumal.

Väidetavalt lasi Rooma keiser Nero püha Pauluse 65. aastal p.Kr. hukata.

Allikas: PM-Online


Logged
bmw
Uustulnuk
*
Offline

Vastust: 12


Oot ma mõtlen veel...


Vastus: Roomas leiti apostel Pauluse haud
« Vasta #1 on: 08.12.2006, kell 22:22 »

mida kõike ei leiata Grin
Logged
Margus
Külaline


E-mail
Vastus: Roomas leiti apostel Pauluse haud
« Vasta #2 on: 08.12.2006, kell 23:12 »

mida kõike ei leiata Grin

Väga viimasepeal kui see tõesti nii on. Seda tahaks ka ise oma silmaga näha.  Smiley
Logged
Waba Wend
Foorumi admin
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Vastus: Roomas leiti apostel Pauluse haud
« Vasta #3 on: 09.12.2006, kell 22:09 »

Uudises vist koorus välja, et see VÕIB OLLA eks näeme. DNA test vist ei aiata, kuna pole algmaterjali millega võrrelda. Ehks siis DNA testiga saavad mingit juudi päritolu uurida. Iisraelis on ju Aaroni poegade luid kaevatud välja ja võrreldud tänasel päeval nende järglaste omasid ja tyulem on hämmastav - klapib!
Logged

LXX
Moderaator
Tegija
*****
Offline

Sugu: Naine
Vastust: 827


Jeesus elab!


WWW
Vastus: Apostel Peetruse haud
« Vasta #4 on: 07.12.2009, kell 20:54 »

Aga SIIN  saab minna virtuaalrännakule Peetruse katedraali alla Vatikanis ja näha Peetruse hauda. Ja üllatus-üllatus, kui te selle rännaku lõpule jõuate, näidatakse teile kritseldusi seinal. Ja kõige tähtsamaks viiteks Peetruse  hauale on väike 3-5 cm suurune kivi, millele on salvestunud poolik sõna või nimi "petros" = "kivi". Kivike on pärit suuremast seinast. Sümboolne - kivike, millele on ehitatud roomakatolik kirik. Mt 16:18: "Sina oled Peetrus(petros= väike kivi) ja sellele kaljule (petra) ma ehitan oma koguduse ja põrgu väravad ei saa sellest võitu." Seega Kristuse kogudus on ehitatud mitte kivikesele, vaid Kaljule, kes on Kristus! 1Kr 10:4ja kõik jõid sama vaimulikku jooki, sest nad jõid vaimulikust kaljust, mis saatis neid; see kalju oli aga Kristus. - Läbi kogu Piibli on Kristus Kalju.

Kivikese juurde käib selline tekst :

Võite taasavastada kõige märkimisväärsemad ja sügavamad  Püha Peetruse Basiilika ja Rooma Kiriku juured, liikudes mööda  tolmust käiku, mis viib Apostlite  Vürsti haua juurde ja läbi Rooma nekropoli, mis asub Vatikani Koobaste põranda, Basiilika kesklöövi all.   
Selle koha avastamisel on ülim usuline, kunstiline ja ajalooline tähtsus, mis ulatub pontifikaadi Pius XII Pacelli (1939-1958) varastesse aastatesse. See  paavst võttis vapralt ette mitmeid arheoloogilisi kaevamisi Vatikani Confessio's* ja Keskmiste Pühade Koobaste juures. Möödunud sajandi arheoloogiline uurimistöö  oli pretsedenditu, see aitab teid leida Basiilika peaaltari alt Peetruse haua, mis  oli pea 2000 aastat  ligipääsmatu ja puutumatu.  Vatikani künka lõunapoolsesse nõlva on kaevatud väljapaistmatu süvend, mis asub otse ringväljaku ees, mis oli kristlaste hirmsa tagakiusamise areeniks imperaator Nero ajal (54-68). Rooma presbüteri Gaiuse järgi on tagasihoidlikule matmispaigale  sajand pärast Apostli hukkamist, 2. sajandi lõpupoole, matmise mälestuseks ehitatud väike pühamu, nagu ajaloolane Kaisarea Eusebius (Kiriku Ajalugu 2, 25, 6 -- 7) on täpselt viidanud. Selle pühamuga, mida kutsutakse üldiselt Gaiuse Trofeeks*,  viitas  ta varakristlastele, Peetruse hauale, mida juba enne Constantinust olid külastanud  pühendunud palverändurid, nagu tõendavad hulgalised ladinakeelsed kirjutised krohvitud ja värvitud seinal kummardamise keskkonnas  pühamu lähedal ( "sein G"). Isesugusele kipsitükikesele  (3.2 x 5.8 cm), mis on pärit nn "punasest seinast", mis toetus vastu pühamut, on graveeritud kreekakeelsed tähed: PETR  ENI. Graveeringut on tõlgendatud "Petr [os] eni" (= Peetrus on siin) või  pidades alati silmas Peetruse kohalolu – koos temale adresseeritud appihüüuga: "Petr [os] en i [rene] "(=  Peetrus rahus).
Gaiuse Trofee, mis püsib Palli niššis Vatikani Confessio's, oli imperaator Constantinuse poolt  suletud marmorlaekasse, mida Eusebius mainib „ilusa hauana linnaesisel, hauana, mis on nii suur pühamu ja Jumala koda, kuhu  tormavad lugematud hulgad kogu Rooma impeeriumist"(Teofaania, 47). Hiljem on Constantinus (Constantinuse-nimelised paavstid?) haud-monumendi peale märkimisväärse järjepidevusega ehitanud Püha Gregorius Suure (590-604) altari, Calixtus II  altari (1123) ja lõpuks, 1594. aastal, Clement VIII altari, mis oli pärast kaetud  Bernini baldahhiiniga  suurepärase Michelangelo kupli all. Erakordne monumentide jada, mis on püstitatud  2. sajandi pühamu ümber ja peale,   on väljendusrikas ja käegakatsutav tunnistus 2000-aastasest pühendumusest ja  tagasihoidlikust Peetruse hauast ajaloo keskmes. 

*confessio - hauda ümbritsev kamber ühes seda altariga ühendava käiguga.
* trofee - monument, mis tähistab apostli märtrisurma või matmise paika=võidumonument
Logged

Leheküljed: [1] | Liigu üles Prindi 
« eelmine järgmine »
Otsetee:  

Registreeri ennast foorumi kasutajaks

KRISTLIKUD VEEBILEHED - SOOVITAME

Evolutsioon

Kristlik Wärav Kristlastest Fotosõbrad ONLINE PIIBEL Kristlastest Kunstisõbrad

MÕISTA JUMALA KALENDRIT

IGAVIK EI OOTA IISRAEL SAA VABAKS

KRISTLIKUD FILMID

 


Eesti Kristlik Foorum
- CopyRight © 2001 Kõik Õigused Kaitstud

Käesoleval koduleheküljel sisalduva informatsiooni taasavaldamine, kopeerimine, muutmine, tsiteerimine ja levitamine on keelatud! Foorumis olevad artiklid ja postitused on intellektuaalne omand ning Autorikaitse Seadusega kaitstav publitsistika teosed AÕS §4.3.1. Soovid neid tekste kasutada, siis selleks võta ühendust foorumi administraatoriga või Kristlik Meedia kontaktisikuga. Saanud loa, seerjärel võid antud tekstimaterjale vääramata kujul, vastavalt headele tavadele ja allika äranäitamisega kasutada!

Saates ja avaldades materjali Eesti kristlikus Foorumis annate Te veebilehe haldajale õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks. Saatjal ei ole õigust veebilehe haldajatelt poolt materjali kasutamise eest esitada mingeid rahalisi nõudeid. Veebilehe haldajatel on õigus reprodutseerida, levitada ja esitada selliseid materjale lisades autori poolt materjali saatmisel/avaldamisel avaldatud nime. Ühelgi kolmandal isikul ei ole õigust kasutada Eesti Kristlik Foorumi koduleheküljel avaldatud materjale ilma veebilehe haldajatekirjaliku loata.

Veebilehe haldajad ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest. Eesti Kristlik Foorumi on kommentaarikeskus s.o. tehniline vahend, mis võimaldab kasutajatel avaldada oma kommentaare. Artiklile lisatud kommentaaride eest vastutab kommentaaride autor, kes on ühtlasi ka nende kommentaaride avaldaja. Forumi kodukord keelab kirjutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis ei lähe kokku meie foorumi kodukorra ja reeglitega. Eesti Kristlik Foorumi administraatorid kustutavad selliseid kommentaare ja postitusi ilma ettehoiatamata.

CopyRight õigusega kaitstud materjalide kaitstus - (Kõik Õigused Kaitstud) Sama vormi saab kasutada kui sa näed alastuse/seksuaalsuse väärkasutamist, sind tülitatakse - noritakse, sulle saadetakse spämmi vüi mõnel muul põhjusel! Saada kaebus

Copyrighted Material Policy - Report Abuse (Copyrighted Material, Pornography, Harassment, Spam) KristlikMeedia strives to enforce its Terms of Service to the fullest extent possible. Deletion requests are processed within 12-48 hours.

Tehniline teostus ja kodulehe majutus Kristlik Meedia © 2001 All Rights Reserved. No spam