Teretulemast, Külaline. Palun logi sisse või registreeri.
22.01.2018, kell 00:13
24649 postitust 2499 Teemas vastas 319 Liiget
Uusim liige: KristoK
Eesti Kristlik Foorum  |  Uudised meilt ja mujalt  |  Lai MAAILM (rahvad, riigid, misjon jms.)  |  Küsimusi ja vastuseid Türgi teemal « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] | Liigu alla
Autor Teema: Küsimusi ja vastuseid Türgi teemal  (Loetud 4100 korda)
LXX
Moderaator
Tegija
*****
Offline

Sugu: Naine
Vastust: 827


Jeesus elab!


WWW
Küsimusi ja vastuseid Türgi teemal
« on: 03.05.2007, kell 22:18 »

Ühe Eestist pärit Türgis töötava kristlase ülestähendused.

Türgi on kirju maa nii oma ajaloo kui ka rahvastiku suhtes. Tänapäeva Türgis elab 70 miljonit inimest, kellest 53 miljonit on türklased, 15 miljonit kurdid, järgnevad araablased, pärslased, pakistanlased, kreeklased ja armeenlased. Türklased saabusid Väike-Aasia poolsaarele 11. sajandil, olles juba vastu võtnud islami usu. Seetõttu puuduvad türklaste seas juurtega kristlikud perekonnad. Ottomanide impeeriumis oli kristlaste suhtes kehtestatud  mõningad erinevad reeglid, kuid üldiselt elati üsna rahulikult muslimitega külg-külje kõrval.
Ottomanide impeeriumis oli kolm kogukonda – muslimid, kristlased ja juudid, kes elasid ühes riigis erinevate seaduste alusel. Erinev usk erladas erinevaid kogukondi. I maailmasõja käigus lagunes koost Ottomanide riik ning loodi tugevale rahvuslikule alusele Türgi Vabariik. Türgi rahva identiteet on alati olnud seotud islami usuga, seetõttu on iseenesestmõistetav, et end türklaseks nimetav inimene on ühtlasi ka muslim.

- kus sa ise olid, kui Malatya mõrv aset leidis? kuidas sa sellest kuulsid ja mida räägiti?

Olin sel päeval Kemeris Antalya provintsis ja kuulsin uudist sama päeva õhtul ühe sakslannast misjonäri käest. Ise ei olnud ma lehti lugenud ja keegi ka minu ringkonnas ei rääkinud sel teemal.

- mõne lausega olukirjeldus: millal ja mis aset leidis.

Kurikuulus Malatya mõrv leidis aset 17. aprillil kelle ühe paiku päeval. Malatya asub Ida-Türgis, piirkonnas, kus ei ole läänelikud mõttemallid nii jõuliselt maad võtnud kui Lääne-Türgis. Kohe peale keskpäeva sisenesid Malatya kristlikusse kirjastusse 5 noormeest, kes soovisid väidetavalt usuteemadel vestelda. Neil olid kaasas leivanoad ja nad kõik olid tapmiseks valmis. Nad sidusid kinni kahe kohalviibinud ja ühe hiljemtulnud venna käed ja jalad ning lõikasid julmalt kõikidel kolmel kõrid läbi. Kõik kolm surid saadud haavadesse. Kaks venda olid kohalikud türklased, kolmas sakslane.

- kuidas kohalik meedia asja kajastas?

Kõik suurimad Türgi päevalehed kajastasid sündmust mitmel päeval oma esilehekülgedel. Toodi ära intervjuusid mõrvarite ja kannatanute perekondadega. Kuna Türgis on sõna „misjonär” väga halvatähenduslik ja misjonäride tegevus taunitav, siis kasutati ka ära juhust, et ka sel teemal sõna võtta. Ühest küljest mõisteti hukka tapjaid, teisest küljest toonitati seda, et tegu oli misjonäri ja islamiusust taganejatega, siis nad olid justkui oma karistuse ära teeninud.
Kirjeldati ohvrite elu ja tegevust, mis ei olnud kaugeltki adekvaatne, tuues esile näiteks selliseid fakte justkui oleksid ohvrid sunniviisiliselt kristlikke tõdesid kuulutanud ja Piibleid levitanud.
Tapjate motiiviks toodi ära nende ühine loosung: „Me tegime seda oma rahva ja Allahi nimel. Olgu see usuvastastele õppetunniks.”
Ajalehtedest võis lugeda ka intervjuusid tapetute abikaasadega, kes avalikult tunnistasid, et nad on mõrvaritele andeks andnud. Nad tsiteerisid Piiblikohti, mis räägivad Jeesuse ristilöömisest ja Tema palvest Isa poole, et too annaks andeks mõrvaritele, kuna nad ei tea, mida nad teevad. Samamoodi andsid nemad andeks.
Kuigi kõik kolm meest olid aktiivsed evangelistid, ei oleks nad iialgi jõudnud ka kogu oma elu jooksul kogu türgi rahvani. Oma surma kaudu nad aga suutsid seda.
Kogudust on see sündmus väga kokku liitnud, tugevdanud. Usutakse, et nende meeste veri on hea kaste üle kogu Türgi, et esile tuua head vilja.

- mida rahvas arvab?

 Üldiselt peavad türklased misjonäride tegevust rahvavastaseks kuriteoks, neid süüdistatakse rahvuse ja riigi lõhestamises erineva usu kuulutamise läbi. Ristiusku pöördunud türklast peetakse tihtipeale reeturiks.
Minu ringkonnas eriti teemat ei arutatud, aga kui ma otseselt küsisin, siis vastati, et see on ennekuulmatu ja tapjad mõisteti sügavalt hukka. Ka pühendunud moslemid mõistavad juhtunu hukka. Sündmuse taga seisavad ilmselt Türgi äärmuslikud islami ringkonnad, kes noortel pea segi ajanud.
Ankaras toimus 19. aprillil meeleavaldus, kust võtsid osa nii kristlased kui ka nendega ühinenud mittekristlased, kes samastasid end tapetutetega. Plakatitelt võis lugeda: „Me oleme kõik kristlased.”

- kui suur on üldse kristlaste kogukond Türgis? Kuidas seal evangeelne töö käib?

Türgis elab arvatavalt umbes 100 000 kristlast, kellest 3000 on uuestisündinud evangeelsed kristlased. Evangeelne töö käib üsna avalikult. Kogunetakse kirikumajades ja kodudes. Tänavatel jagatakse kristlikke materjale ja kutseid teenistustele. Seda kõike tehakse aga loomulikult teatud reegleid järgides ja mitte liigset tähelepanu tõmmates. Suurem rõhk on Türgis nn sõprusevangelismil.

-mida tähendab olla kristlane Türgis?

Kohaliku türklase jaoks võib tähendada kristlaseks olemine täiesti erinevaid asju. Keegi, kes on pärit väga religioossest perekonnast kaotab ristiusku pöördudes kõik, mis tal on – päranduse, suhted perekonna ja sõpradega, isegi ema ei räägi nendega. Teise jaoks ei tule ellu suurt muutust, tema otsust austatakse ja elu läheb edasi.

- kui tihti tuleb ette, et kristlasi kiusatakse taga või mõrvatakse? miks seda tehakse? millised on argumendid?

Enne Malatya sündmusi on varemgi kristlasi tagakiusatud ja tapetud.  Möödunud talvel tapeti Trabzoni kirikus palvetanud katoliku preester Santoro püssilasuga. Jällegi oli tapjaks noor inimene, keda  tookord ajendasid Muhamedi pilapildid. Kogudustele ja kirjastustele on saadetud ähvarduskirju ja meedias on levitatud avalikult laimu. Ka kõne all olevale Zirve kirjastusele Malatyas oli saadetud varem tapmisähvardusi.

- milles väljendub islam argipäevas? kas on palju ekstremiste?

Türgi on ilmalik riik, kus ametlikult igal inimesel usuvabadus. Mõrvapäeval väljendas peaminister suurt muret juhtunu üle ja lubas teha kõik, mis võimalik, et sellised sündmused ei korduks. Ka politsei tegutses operatiivselt, et mõrvarid tabada ja ilmselt mõistetakse nende üle kohut vastavalt kehtivatele seadustele. Türgi rahvas on usuliselt üsna leige, Ramazani paastukuu pidamine jääb aasta-aastalt väiksemaarvuliseks. Statistika järgi alustavad paastu Ramazani ajal Türgis max 40% elanikkonnast. Samas on täheldada islami äärmusluse tõusu. Praeguse valitsuse  peaminister on islamijuurtega ning neil on plaanis eelolevatel presidendivalimistel võita endale ka presidendikoht. See on tekitanud pingeid ja konflikte rahva vahel. Ühelt poolt pooldatakse ilmalikku riiki, teiselt poolt tõuseb islam kui türgi rahvusliku identideedi kandja.
Logged

Leheküljed: [1] | Liigu üles Prindi 
« eelmine järgmine »
Otsetee:  

Registreeri ennast foorumi kasutajaks

KRISTLIKUD VEEBILEHED - SOOVITAME

Evolutsioon

Kristlik Wärav Kristlastest Fotosõbrad ONLINE PIIBEL Kristlastest Kunstisõbrad

MÕISTA JUMALA KALENDRIT

IGAVIK EI OOTA IISRAEL SAA VABAKS

KRISTLIKUD FILMID

 


Eesti Kristlik Foorum
- CopyRight © 2001 Kõik Õigused Kaitstud

Käesoleval koduleheküljel sisalduva informatsiooni taasavaldamine, kopeerimine, muutmine, tsiteerimine ja levitamine on keelatud! Foorumis olevad artiklid ja postitused on intellektuaalne omand ning Autorikaitse Seadusega kaitstav publitsistika teosed AÕS §4.3.1. Soovid neid tekste kasutada, siis selleks võta ühendust foorumi administraatoriga või Kristlik Meedia kontaktisikuga. Saanud loa, seerjärel võid antud tekstimaterjale vääramata kujul, vastavalt headele tavadele ja allika äranäitamisega kasutada!

Saates ja avaldades materjali Eesti kristlikus Foorumis annate Te veebilehe haldajale õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks. Saatjal ei ole õigust veebilehe haldajatelt poolt materjali kasutamise eest esitada mingeid rahalisi nõudeid. Veebilehe haldajatel on õigus reprodutseerida, levitada ja esitada selliseid materjale lisades autori poolt materjali saatmisel/avaldamisel avaldatud nime. Ühelgi kolmandal isikul ei ole õigust kasutada Eesti Kristlik Foorumi koduleheküljel avaldatud materjale ilma veebilehe haldajatekirjaliku loata.

Veebilehe haldajad ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest. Eesti Kristlik Foorumi on kommentaarikeskus s.o. tehniline vahend, mis võimaldab kasutajatel avaldada oma kommentaare. Artiklile lisatud kommentaaride eest vastutab kommentaaride autor, kes on ühtlasi ka nende kommentaaride avaldaja. Forumi kodukord keelab kirjutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis ei lähe kokku meie foorumi kodukorra ja reeglitega. Eesti Kristlik Foorumi administraatorid kustutavad selliseid kommentaare ja postitusi ilma ettehoiatamata.

CopyRight õigusega kaitstud materjalide kaitstus - (Kõik Õigused Kaitstud) Sama vormi saab kasutada kui sa näed alastuse/seksuaalsuse väärkasutamist, sind tülitatakse - noritakse, sulle saadetakse spämmi vüi mõnel muul põhjusel! Saada kaebus

Copyrighted Material Policy - Report Abuse (Copyrighted Material, Pornography, Harassment, Spam) KristlikMeedia strives to enforce its Terms of Service to the fullest extent possible. Deletion requests are processed within 12-48 hours.

Tehniline teostus ja kodulehe majutus Kristlik Meedia © 2001 All Rights Reserved. No spam