Teretulemast, Külaline. Palun logi sisse või registreeri.
22.01.2018, kell 10:28
24649 postitust 2499 Teemas vastas 319 Liiget
Uusim liige: KristoK
Eesti Kristlik Foorum  |  Abielu, perekond ja lapsed (perefoorum)  |  Perekond, kodu, lapsed ja laste kasvatamine  |  Vastlapäev. Kas paganlik püha või kena hernesupi ja kelgutamise päev? « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] | Liigu alla
Autor Teema: Vastlapäev. Kas paganlik püha või kena hernesupi ja kelgutamise päev?  (Loetud 8450 korda)
Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Vastlapäev. Kas paganlik püha või kena hernesupi ja kelgutamise päev?
« on: 16.02.2010, kell 10:36 »


Vastlapäev. Kas paganlik püha või kena hernesupi ja kelgutamise päev?

Loodan, et ei aja nüüd põlisel eestlasel HARJA liiga lillaks! Aga kas me ie peaks ennast ja oma elu mitte allutama Jumala Sõna järgi! Jumala soov on meile ühene:1.Ko.10,7
Ärge ka saage ebajumala kummardajaiks, nõnda nagu mõned neist said, nagu on kirjutatud: "Rahvas istus maha sööma ja jooma ning tõusis üles mängima."

1.Ko.10,14
Sellepärast, minu armsad, põgenege ebajumala teenistuse eest!
Tundub, et vastlapäev on nii süütu ja kena püha - komme. Saab sooja toitvat hernesuppi. Saab maitsavid vastlakukleid. Saab peale kooli või lausa tundide ajal minna mäele liugu laskma jms. Kõik need väiksed ja toredad asjad aga varjutavad selle püha tegelikku tähendust - sisu. Tegemist on siiski vanade eestlaste üsna PAGANLIKU PÜHAGA!

Me räägime siis kui kristlastest ja mida kristlased teevad. Piiblis on hoiatatud süüa ohvriliha, kuid ka algkoguduses osad ostisid just turult ohvriliha ning nad enne selle söömist pühitsesid selle palve ja Jumala Sõna läbi. Kas vastlapäeva toidud kuuluvad selle alla? Aga vastlapäeva üritused ja ettevõtmised, nende kohta ei leia me salmi: "pühitsetakse palve ja Jumala Sõna läbi ...!"


Vastlapäev kui paganlik püha ja traditsioon, kas kristlane järgib selle sisu?

Aga loeme siis siit: Vastlapäev (lihaheitepäev, pudrupäev Lõuna-Eestis, liupäev Kirde-Eestis)

...

Pahade vaimude eemaletõrjumisest on võrsunud vastavate maskidega karnevalid, mille järelkajaks on Lääne-Eestis kada ajamine, s.o õlenuku viimine perest perre. Enamasti oli see õlgi täistopitud mehekuju. On arvatud, et kada on varasema metsikukultuse jätkuks. Õlgedest metsik on viidud puuteiba otsa aetuna pimedas metsa ja seotud puulatva. Komme tagas viljaõnne.

Maagilisi kombeid oli aga muidki. Näiteks tehti linapõllul tuld, kui lina ei tahtnud kasvada. Viidi ka väljale sõnnikut - viljakasvu tagamiseks; käidi võõraid lambaid pügamas - kas lammaste rikkumiseks või kohtuõnne saamiseks; viidi raudesemeid lauda läve alla - karja õnnestumiseks; rakendati esimest korda noori hobuseid või härgi - võtavad kiiresti õppust jne. Lastel lasti tuppa tuua nn linnulaaste, et nad leiaksid suvel palju pesi. Sedasama tehti muudelgi kevadistel pühadel.

Liugu laskmas käiakse lasteaia, kooli või klassiga, üksikult, pere või sõpradega. Näiteks Tartus Toomemäe nõlvadel on vastlapäeval rahvast murdu, liuglevad nii noored kui vanad.

Tule süütamine oli keelatud, sest see kahjustas kariloomi ja hobuseid. Ei mindud külla.

Kada ajamine ehk õlenuku viimine perest perre. Enamasti õlgi täistopitud mehekuju kanti salaja naabri ukse taha või viidi kodust eemale, sel kombel eemaldati kahjulikud jõud. Kada ajamist on peetud metsikukultuse jätkuks.Veel ebausu kombeid, mis olid seotud kurjade vaimude kartusega ja kultusega:


Veel keerati pihlakaokstest kaar ja aeti loomad ning mõnel puhul ka inimesed sealt alt läbi kõndima.

Naised uskusid, et kui vastlakuu laseb ennast vaadata, siis saab tema käest endale aastaks ilu ja tervist nõutada. Usuti, et kui tüdruk läheb vastlapäeva öösel ristteele, teeb lume sisse hernestest risti ja selle kohal kükitades häda teeb, võib kutsuda välja Vanatühja, kes sellise teo peale igasuguse soovi võis täita.

Hernesupp on üsna hea supp ja lihtsalt toit ei ole kellegile rüve, kui seda pühitsetakse palve ja Sõna läbi.
Eks see on ka kooliti erinev aga meenub et oleneb inimestest kes seda asja veavad. Mäletan ühte asutust, kus olid koolis mingid maausulised või teab kes no seda jama hakkas liiga palju olema, mis iganes väike Eesti rahva püha siis lastele aeti mingit udu pähe ja solgutati pidevalt sinna ja tänna. Sellised maausu aktivistid teevad ettevaatlikuks, misasja nad seal koolis sehkendavad! Eks maausulised ideaalis võiks sellist asja õppekavasse saada.

Ap.21,25 Aga paganate kohta, kes on saanud usklikuks, oleme otsustanud ja läkitanud kirja, et neil on tarvis hoiduda ebajumala ohvrilihast ja verest ja lämbunu lihast ja hooraelust!"


Kuidas sa kristlane suhtud, kui mõni KOGUDUS läheb oma rahvaga või noortegrupiga VASTLA LIUGU LASKMA? Kas see on piibellik - paganate pühade ülevõtmine, süübimata et nende siu ei ole vaimselt kõige puhtam - sellel oli oma põhjus ja see oli ju "usu üritus" omal ajal. Kas kristlased peaks taoliste asjadega olema ettevaatlikud?!
Üleüldse vanadest rahvapärimustest ja kommetest

Sirvides laste ÕPIKUID kus on ka tugevasti rahvakalender sees eri ainetes jms. siis on seal väga tugevasti ka asja filosoofiat - sisu. Et ei olegi see ja see püha, vaid räägitakse vaimsest poolest. Uskumustest ja traditsioonidest, mida ka maausu jüngrid jumaldavad. Et siis osalt ajalugu - ok arusaadav. Aga osalt on see täielikult okultne taustaga igasugune ebausk ja vaimude riitused - kummardamised (tehti selle hirmus seda ja toda). Meie oleme oma lapsi õpetanud, pärimuste ja sarnaste asjade tausta ja sisu. Kurjade vaimude kartmine - kummardamine - kultus (et nad viljaõnne tooks) jms. Ja on olnud ka pidusid ja üritusi kust lapsed osad ei ole võtnud!Vastlakukkel on üsna maitsev ja lihtsalt toit ei ole kellegile rüve, kui seda pühitsetakse palve ja Sõna läbi.


Kui teil on kodus lapsed ja te ei soovi, et nad lasteaias igasugustest pagante pühadest osa võtavad, siis rääkige ja öelge seda kasvatajatele või õpetajale. Ning kui nad küsivad miks, siis võite ju seletada, kustmaalt jookseb mängu ja ja asja olemuse piir. Kristlased ei mängi VAIMSE MAAILMAGA, ei eita seda aga ei tegele "selle maailma tagauksega". Jeesus ütles, et tema on TEE - TÕDE ja ELU - tema on UKS!Tajun kuidas osadel juba sisiseb - eestlase armas susin  ... aga mis teha, ka tabuteemadel TULEB RÄÄKIDA!


1.Te.1,9
Ise nad ju jutustavad meist, kuidas me oleme tulnud teie juurde ja kuidas te olete pöördunud ebajumalaist Jumala poole teenima elavat ja tõelist JumalatR.Crusoe
Varem meie foorumis sarnasel teemal:

Hingedepäev - kas deemonlik püha? Märgutuled aga kellele?

Jaanituli, kas paganlik püha? Kristlane jaanitulel?Ärge pahandage, see on ( VASTLAPÄEV) lihtsalt nii hea OTSISÕNA, et kahjuks teema käsitlemine on seotud ka veidi sellega!
Logged

Andrus
Usaldatav foormulane
Edasijõudnu
***
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 355

määä


Vastus: Vastlapäev. Kas paganlik püha või kena hernesupi ja kelgutamise päev?
« Vasta #1 on: 16.02.2010, kell 13:31 »

Vastlakukleid söin eile päris mitu tükki ja hernesuppi ka. Kelgutama mineku otsustame õhtul, kas poeg viitsib  Tongue  bye2
Logged
Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Vastus: Vastlapäev. Kas paganlik püha või kena hernesupi ja kelgutamise päev?
« Vasta #2 on: 16.02.2010, kell 23:44 »

Lapsed sõid koolis suppi ja kukleid.

Kodus tegime ka siis laari hsuppi (pigem isuäratavusest, äraütlemata hea supp) ning lõpuks sai isegi paar kiirkuklit tehtud poolvalmis ahju saiakestest, mis sai pooleks saetud ja siis külmutatud metsmaasika moosi ja vahukoorega varustatud.

Liugu tegema ei läinud ja põhimõtteliselt ei lähe, lähen 1 päev enne või pärast. Põhjuseid on mitu:

- paganate palagan
- ma ei austa surnud vaimude kartuse traditsioone
- mäed on rahvast või läbu täis (üks tobe kogemus aastate tagant)

Lastega vestlesime ka teemal: PAGANATE KOMBED ja kurjade vaimude kartus ja ebausk!

Smiley
Logged

Leheküljed: [1] | Liigu üles Prindi 
« eelmine järgmine »
Otsetee:  

Registreeri ennast foorumi kasutajaks

KRISTLIKUD VEEBILEHED - SOOVITAME

Evolutsioon

Kristlik Wärav Kristlastest Fotosõbrad ONLINE PIIBEL Kristlastest Kunstisõbrad

MÕISTA JUMALA KALENDRIT

IGAVIK EI OOTA IISRAEL SAA VABAKS

KRISTLIKUD FILMID

 


Eesti Kristlik Foorum
- CopyRight © 2001 Kõik Õigused Kaitstud

Käesoleval koduleheküljel sisalduva informatsiooni taasavaldamine, kopeerimine, muutmine, tsiteerimine ja levitamine on keelatud! Foorumis olevad artiklid ja postitused on intellektuaalne omand ning Autorikaitse Seadusega kaitstav publitsistika teosed AÕS §4.3.1. Soovid neid tekste kasutada, siis selleks võta ühendust foorumi administraatoriga või Kristlik Meedia kontaktisikuga. Saanud loa, seerjärel võid antud tekstimaterjale vääramata kujul, vastavalt headele tavadele ja allika äranäitamisega kasutada!

Saates ja avaldades materjali Eesti kristlikus Foorumis annate Te veebilehe haldajale õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks. Saatjal ei ole õigust veebilehe haldajatelt poolt materjali kasutamise eest esitada mingeid rahalisi nõudeid. Veebilehe haldajatel on õigus reprodutseerida, levitada ja esitada selliseid materjale lisades autori poolt materjali saatmisel/avaldamisel avaldatud nime. Ühelgi kolmandal isikul ei ole õigust kasutada Eesti Kristlik Foorumi koduleheküljel avaldatud materjale ilma veebilehe haldajatekirjaliku loata.

Veebilehe haldajad ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest. Eesti Kristlik Foorumi on kommentaarikeskus s.o. tehniline vahend, mis võimaldab kasutajatel avaldada oma kommentaare. Artiklile lisatud kommentaaride eest vastutab kommentaaride autor, kes on ühtlasi ka nende kommentaaride avaldaja. Forumi kodukord keelab kirjutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis ei lähe kokku meie foorumi kodukorra ja reeglitega. Eesti Kristlik Foorumi administraatorid kustutavad selliseid kommentaare ja postitusi ilma ettehoiatamata.

CopyRight õigusega kaitstud materjalide kaitstus - (Kõik Õigused Kaitstud) Sama vormi saab kasutada kui sa näed alastuse/seksuaalsuse väärkasutamist, sind tülitatakse - noritakse, sulle saadetakse spämmi vüi mõnel muul põhjusel! Saada kaebus

Copyrighted Material Policy - Report Abuse (Copyrighted Material, Pornography, Harassment, Spam) KristlikMeedia strives to enforce its Terms of Service to the fullest extent possible. Deletion requests are processed within 12-48 hours.

Tehniline teostus ja kodulehe majutus Kristlik Meedia © 2001 All Rights Reserved. No spam