Teretulemast, Külaline. Palun logi sisse või registreeri.
22.01.2018, kell 10:27
24649 postitust 2499 Teemas vastas 319 Liiget
Uusim liige: KristoK
Eesti Kristlik Foorum  |  Abielu, perekond ja lapsed (perefoorum)  |  Perekond, kodu, lapsed ja laste kasvatamine  |  Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused? « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] | Liigu alla
Autor Teema: Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?  (Loetud 5983 korda)
Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?
« on: 11.08.2004, kell 02:53 »

Tere

Meil ka käes aeg, kus maimukesed lasteaeda viia või siis issi kodukontorisse neile pesa ehitab ja ise kasvatama hakkab. Seni oleme oma lastele pakkunud küll kleepimist, laulmist, saviga voolimist, igapäevane õueskäik. Lapsed on meil seltsivad ja selle on nad saanud kogdusest kaasa. Äää ega võimalusi eriti ei ole, issi peaks kodukontori kõrvalt mässama hakkama, aga see on rohkem kui väljakutse ...

Teeb murelikuks meie lasteaedade tase. Lasteaed kuhu oma lapsed plaanime viia (kohad kinni) oli aastaid tagasi intsident, kus vallasema, kes ei saanud oma eluga hakkama närvitses ja õiendas ennast laste peal välja - ta vallandati. Huvitav on, mida näeks kui lasteaias oleks veebikaamerad? Kas kõik on nii roosiline nagu paistab.

Toetan 2 käega kristlikku lasteaeda aga njah, kõik ei ela ju Tallinnas. Olen kuulnud kristlastelt seinast-seina arvamusi. Kes ütleb, et seal õpitakse hammustama, peksma ja ropendama. teised jällegi ütlevad, et eluks ja ühiskonda kasvamiseks on see kogemus hädavajalik. Viimast olen paarile lapsele ka soovitanud, kes kasvanud 1 peres, pesamunana ja eramaias üksi õues mänginud. Nad on nagu väiksed metslased - teisi näevad siis vaatavad neid juba sellise kui territooriumi vallutaja pilguga.

Enne, kui lõpetan siis toon välja seisukoha, miks ma nii üldse mõtlen. Nimelt kuni kooliealiseks saamisloos ja arengustaadiumis on lapse läbielamused ja kõik muu ülitähtis. Kodu võidab alati, olen selles kindel! Aga kas mõned asjad on hädavajalikud, et nendest kaasa saada lapsepõlve hingehaavad. Olen lasteaia õues jälginud lapsi, nende keelepruuki ja mänguharjumusi. Need on kõik muud, kui sõbralikud. Tsungli seadus.

Mul õel käib laps kallis eralasteaias aga selle kuumaks on sama kõrge, kui mõne kuupalk. Njah, seda ei suudaks ega tahakski, kuna ka seal on probleemid. Ainuke alternatiiv on kristlik lasteaed Tallinnas aga jääb kaugeks.

Enivei ...

teema on alguse saanud. Kleebin siia alla, ka siit - sealt nopitud arvamusi lasteaiast ja laste sinna panemisest.
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?
« Vasta #1 on: 11.08.2004, kell 02:55 »

Keegi kuskil kirjutas:

Kui võtta sõna poolt või vastu seisukohalt, siis mina annaks punktid viimasele.
Kindlasti on siin väga erinevaid argumente, kuid meie lapsed, nii kui kodust lasteaeda viisime, jäid haigeks. Paljud vanemad toovad sinna tatiseid ja täitsa haigeid lapsi, kes nakatavad ka teisi. See oli üks põhilisi põhjuseid, miks me oma lapsed lasteaiast ära võtsime.

Keegi kuskil vastas:

lasteaed on igal juhul last arendav !?

Ma ei ole põhimõtteline lasteaia vastane, kuid lasteaed nüüd parim koht küll lapse arenemiseks ei ole. See on ikkagi rohkem nõukogude pärand(mõtlen siinkohal tavalist lasteaeda, kus rühmas on 15-20 last).
Loomulikult era lasteaias on asi natuke parem, kus on rühmas 5-6 last.

Laps areneb kõige paremini ja tervemalt kodus

Keegi kuskil arvas järgmist:

Kui lapsel on vanemad (vanavanemad), kes teda mitmekülgselt arendada oskavad ja viitsivad; kui lapsel on piisavalt lapseeas mängukaaslasi, siis ei näe ma mingit põhjust, miks ta ei võiks kodune laps olla. Kui aga üks neist puudub, siis leian küll lasteaia vajaliku olevat. Oma lapse pealt näen just seda, et ta õpib lasteaias enda eest seisma, areneb mitmekülgselt nii füsiliselt kui vaimselt - ühesõnaga saab hea ettevalmistuse eluks ja kooliks, kuhu tuleb ju kõigil minna.
Kodus kasvanud laps pole tihtilugu seda maailma jõhkramat poolt kogenud, mis tabab teda siis kooli minnes väga ootamatult ja tekitab põhjaliku stressi. Loomulikult pole see reegel. Samas annab emaga/isaga koosveedetud aeg lapsele tugeva turvatunde.
Kui mul oleks võimalik oma last kodus kasvatada, siis viiksin teda igaljuhul kuskile laste mängu/tantsu/lauluringi, kus ta harjuks kollektiiviga.
Kokkuvõtteks: mõlemad variandid on head sõltuvalt võimalustele ja tingimustele.
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?
« Vasta #2 on: 11.08.2004, kell 02:59 »

Keegi kirjutas:

Mina arvan,et kui vähegi võimalik,siis võiks laps kodus areneda ja kasvada,kui ta on suurem,siis tal on ka kergem seda maailma tundma õppida ja "úokid" kätte saada. Tihti on mehed need,kes oma naiste eest püüavad "hoolitseda", et nad ümbritsevast elus ära ei võõrdu ja siis tööle peavad minema, et ikka ajaga kaasas käia.
Niigi on see aeg nii lühike, kui lapsed väiksed on ja meid vajavad. Varsti on nad suured ja küll siis on aega ennast arendada.
Muidugi kõik on ikka vastavalt võimalustele!

Keegi jällegi arvas seda:


lapse kõige parem kasvataja on siiski EMA ja isa. Laps ei kuulu vanematele, vaid hoopis Jumalale. Jumal on usaldanud selle vastutusrikka töö vanemate hoolde. Mina soovitaksin ka, et vanemad ise kasvataksid oma lapsi ja mitte usaldada seda suurepärast ülesannet kellegi teise hoolde.

Ja ka seda mõeldi ja öeldi:

Laps peaks kül lasteaeda minema ainult siis kui, Isa ei ole perekonnas ja ei ole muud vômalust, et ema läheks tööle. Muidu peaks küll olema usku, et Jumal hoolitseb kôigi meie vaiaduste eest.
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?
« Vasta #3 on: 11.08.2004, kell 03:01 »

Väga huvitav arvamus:

Minul oli pedas kunagi loeng pedagoogika ajaloo kohta, õppejõud oli 70aastane härrasmees, kelle eksamit kõik jubedalt kartsid. Ja tema oli nii lasteaia vastu kui vähegi võimalik. TA siis ikka põhjendas meile seda iga nurga pealt, et see ei ole normaalne, kui vanemad oma laspe lasteaeda panevad. Kui laps on neile ikka sündinud, siis peavad nad ta ka ise üles kasvatama. Mõtle, sa saad lapse ja annad ta teiste kasvatada!!! Nii ta ikka hüüatas meile. Ja ükskord näitas näpuga otse ühe mu kursaõe peale, kellel on laps ja käib lasteaias, kuna ema ei saaks muidu ju ülikoolis käia. Ja olen kuulnud ka midagi sellist, et kui sina paned oma laspe lasteaeda, siis ära imesta, kui tema sind kunagi vanadekodusse saadab. Ise arvan, et kui mul kunagi peaks laps sündima, siis jään ikka koduseks.

Keegi rääkis nõndaviisi:

Täpselt, nii vanadekodu, kui lastepäevakodu on parimad kohad, kui enam mitte midagi paremat pakkuda ei ole... Niikaua, kuni on võimalus, hoidun mina nendest kahest asjast võimalikult kaugele... Ma ei tahaks oma ema-vanaema näha vanadekodus, ega oma lapsi lasteaias, kuna need ei ole mitte kõige ideaalsemad asutused, kuid kui mitte midagi muud üle ei jää, siis why not? (Kui oleks olemas kristlik vanadekodu, ning ka kristlik lasteaed, siis võib-olla ma muudaksin oma seisukohti pisut (kuid tõesti hästi pisut...)
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?
« Vasta #4 on: 11.08.2004, kell 03:05 »

Keegi rääkis jällegi  nii:

Minu abikaasa pole lasteaias kainud ja saab vaga hasti suhtlemisega hakkama. Palju paremini kui mina, kes ma olen lasteaias kainud.Olen nous, et see on vaga isiklik teema.
Lugesin hiljuti uuringut, mis tehti USA-s mitme pika aasta jooksul. Jareldus oli, et lapsed, kes pannakse enne 6.ndat elukuud soime (voi omavad vanemat ode-venda), haigestuvad kaks korda vahem allergiatesse kui need, keda sinna nii vara ei panda. Minu meelest on see kohutav-nii vaikest last voorastesse katesse anda.

Ka huvitav mõttearendus:

Väikest last küll ei tohiks lasteaeda viia,
aga aasta või kaks enne kooli- aega harjumiseks. Ja pärastlõunat peaks olema
vaba- õues käia jne. Lapse pidamine l.a.-s
H-st Õ-ni on vale, kuidas ta siis muu maailmaga tutvub? Aga totaalne l.a.kartus
pole ka hea, kunagi kirjutati palju, kuidas
kodune laps kohe kooli pistes on haigustele
kergemini vastuvõtlik. Tal tuleb kohaneda korraga liig paljude uute asjadega, samas on l.a. lihtsam ja väiksel lapsel käib kohanemine kergemini. Loomulikult tuleb arvestada lapse enda soovi ja talle l.a.
mõiste võimalikult objektiivselt selgeks teha. Nii pos. kui neg. kogemused avaldavad mõju lapse hilisemale elule.

Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?
« Vasta #5 on: 11.08.2004, kell 03:07 »

Keegi kasvataja võtab sõna, väga huvitav. Meenub raamat, mida saab osta LOGOSEST, Kõike mida ma pean elus teada omandasin lasteias!

Olen olnud ise kasvataja mammutlasteaias ja proovinud rühmasid alates I sõimest lõpetades ööpäeva rühmaga ja sellpärast näinud ehk seda lasteaia probleemi ka nö seestpoolt. Oli tõepoolest lapsi, kes tulid nutuga ja ka neid, kes läksid... nutuga. Neid, kelle jaoks oli lasteaed ainuke koht maamuna peal, kus nad said olla turvaliselt, kuid oli ka neid, kelle kodu oli lasteaia akna all ja kes ei püsinud kuidagi teiselpool aeda... kõike oli. Metoodik oli meil viimase peal, (muuseas nagu ma hiljem teada sain, pärit kristlikust perest), seetõttu programmid ja see mida lastele pakuti, olid ka viimase peal. Aga kui on tõepoolest nii, et on üks kasvataja ja 25-30 last, siis ei ole üks inimene võimeline pakkuma kõigile lastele võrdselt seda soojust ja hellust, mida lapsed nii vajavad. Praegu selliseid lasteaedasid minu teada enam polegi ja väikesed perelasteaiad on igati mõnusad! Linna lasteaiad on siiski ka veel suured. Väike inimene saab kord suureks ja teda kasvatataksegi ju ühiskonna jaoks: st et ta peab varem või hiljem ikkagi astuma sellesse keskkonda.

Enda esimesed lapsed käisid lasteaias ja ma ei ütle, et nad selletõttu halvemad on nendest keda kodus kasvatanud olen. Kuid oma kogemustest võin öelda, et tänapäeva tempo juures on väga raske kodus anda lapsele selline valmisolek kooliks nagu nüüd nõutakse.

On muidugi lapsi ja vanemaid, kes sellega toime tulevad ja kiitus nendele, kuid enamus seda ei suuda. Laps, keda on hoitud vati sees ja keda hiljem siis "visatakse vette", et ta ujuma hakkaks, hakkab ujuma küll kuid millise hinnaga?

Üleminekud ühelt etapilt elus teisele peaksid toimuma võimalikult sujuvalt, sundimatult ja stressivabalt, sest uues keskonnas kogeb väike inimene kõike seda niigi. Loomulikult valiksin kristliku lasteaia või kooli.

Ka kristlik hooldekodu on igati positiivne asutus! Põhjanaabritelgi on sellised asutused meil olemas. Kui kodus kasvab üksik laps ja ta ei puutu kokku omaealistega, siis võivad tekkida hiljem raskused kohanemisega. Laps vajab omaealist mängukaaslast, sest vanemad on tema jaoks targad nagunii, seda ta teab, kuid väike laps õpib kogemuslikult ja siin on just määrav see, mida ja kuidas oskab seda sama asja samaealine.

Olen olnud ise kodune väga pikka aega ja on tekkinud selline olukord, kus lapsed on nii suured, et peaksid olema ammu iseseisvad, kuid na ei taha mitte ise otsustada, nad kardavad seda! Olen neile kogu aeg käe pärast olnud ja see on neid harjutanud võibolla mugavaks.Samas pole ka ju keskkond nii turvaline... ja isegi kiriku lastetunnis tuleb kõike ette.

Igaüks otsustab muidugi ise. Meil pole teist maailma, kui see, milles elame ja mida rutem suudame kasvatada lapsed iseseisvateks inimesteks, seda parem, st et kui laps läheb lasteaeda, peab ta suutma ka ise teatud otsuseid teha, kooliminnes need otsustamised peaksid olema kasvanud veelgi jne. Jõudsingi välja lõpuks asja tuumani ja see on lapse vastav küpsus teatud muutusteks. See olgu asja otsustamise juures kõige määravamaks.

Karjäär võib oodata, kuid mitteküpset last ei tohiks küll vastu tema enda tahtmist asutussse panna, ka kooli mitte. Juhtub ka et mitteküps laps tahab kangesti ise minna, soovitaksin ka sellisel juhul aastakese oodata. Vigu, mida selliselt toimides tehakse, on hiljem väga raske parandada. Küsige alati nõu Jumala käest! Lapse psüühika on väga õrn ning habras. See, mis omandatakse lapseeas, määrab ära hiljem täiskasvanu elukvaliteedi, olgu see positiivne või negatiivne.
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:Lapsed lasteaeda, plussid ja miinused?
« Vasta #6 on: 11.08.2004, kell 03:10 »

Aga keegi vastas sellele nii:

Aitah pohjaliku arutelu eest!!! See on vaga hea mote, et laps peab olema kups. Samas, kas lapsevanem oskab seda objektiivselt hinnata? Mina ei arva, et laps peaks voimalikult kiiresti iseseisvaks saama. Kahjuks tahavad seda paljud vanemad ja teevad koik selle nimel. Ka seda, et panevad lapse ebakupselt lasteaeda/kooli. Ja teine probleem on see, et paljud vanemad peavad olude sunni oma lapse kusagile lasteasutusse paigutama, ukskoik, kas ta on kups voi mitte - lihtsalt pole muud varianti.
Vaatan oma lapse kaitumist mangupaltsil ja mind masendab see, kui ta selgitab midagi teisele lapsele aga see ei kuula voi ei saa aru ja teeb ikka seda, mida talt palutakse mitte teha. See on minu meelest ka lasteaia teine probleem: Sa void panna oma "kupse" lapse sinna, kuid teised "toored" lintshivad ta lihtsalt ara ja tekitavad talle eluks ajaks kompleksid. Muidugi ei saa me igavesti hoida oma lapsi vati sees, kuid kui vahegi voimalik, ei taha ma teda teiste kiusu ning pahameele ohvriks teha...

Ja ka seda mõeldi ja öeldi:

Lasteaias pole iseenesest midagi halba, vastupidi, see on väike sotsiaalse keskkonna mudel ning tahame või mitte - me sünnime inimeste keskele ja peame õppima nendega lävima, suhtlema, kompromisse tegema, oma negatiivseid emotsioone valitsema ja positiivseid arendama. Loomulikult ei ole lasteaed mõeldud beebidele ja tegelikult isegi ühe-kaheaastastele. Lastepsühholoogiale tuginedes hakkab laps emotsionaalselt valmis olema lasteaiataolisteks institutsioonideks kolmandast eluaastast. Kui vähegi võimalik, võiks muidugi lasteada, kuhu oma laps panna, väga valida. Riiklikes lasteaedades võib rühmas olla lapsi 18 - 22, sõimes 13. Viimasesse muidugi eelnevat arvestades ei soovitaks üldse last panna. Ning vanemates rühmades ei peaks olema ülempiir üle 16. Ja isegi siis võiks olla kaks rühmaõpetajat korraga, mitte vahetustega - sellisel juhul saaks sotsiaalse kasvatamise-karjatamise juures tegeleda õpetaja enam-vähem normaalselt ka vaimse arendamisega, milleks igal lasteasutusel iseenesest ju korralik ainekavagi väljatöötatud on. Kui siiski kuidagi ei saa ja peab lapse sõime viima, siis õnnestuks ehk teda seal mitte üle nelja tunni hoida. Näiteks algul poole kohaga tööle tagasi minnes või annab ehk kuidagi abikaasaga klapitada. Toitude pärast, ma arvan, küll eriti muretsema ei pea. Tänapäeval on küllalt palju lapsi, kes üht või teist asja süüa ei tohi või ei saa ning sellega peab lasteaed arvestama. Tänapäeva lasteaed reklaamib end laste- ja lastevanemate päralt olemiseks eelkõige, mitte lihtsalt üheks paratamatuks tööd pakkuvaks asutuseks.
Logged

Leheküljed: [1] | Liigu üles Prindi 
« eelmine järgmine »
Otsetee:  

Registreeri ennast foorumi kasutajaks

KRISTLIKUD VEEBILEHED - SOOVITAME

Evolutsioon

Kristlik Wärav Kristlastest Fotosõbrad ONLINE PIIBEL Kristlastest Kunstisõbrad

MÕISTA JUMALA KALENDRIT

IGAVIK EI OOTA IISRAEL SAA VABAKS

KRISTLIKUD FILMID

 


Eesti Kristlik Foorum
- CopyRight © 2001 Kõik Õigused Kaitstud

Käesoleval koduleheküljel sisalduva informatsiooni taasavaldamine, kopeerimine, muutmine, tsiteerimine ja levitamine on keelatud! Foorumis olevad artiklid ja postitused on intellektuaalne omand ning Autorikaitse Seadusega kaitstav publitsistika teosed AÕS §4.3.1. Soovid neid tekste kasutada, siis selleks võta ühendust foorumi administraatoriga või Kristlik Meedia kontaktisikuga. Saanud loa, seerjärel võid antud tekstimaterjale vääramata kujul, vastavalt headele tavadele ja allika äranäitamisega kasutada!

Saates ja avaldades materjali Eesti kristlikus Foorumis annate Te veebilehe haldajale õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks. Saatjal ei ole õigust veebilehe haldajatelt poolt materjali kasutamise eest esitada mingeid rahalisi nõudeid. Veebilehe haldajatel on õigus reprodutseerida, levitada ja esitada selliseid materjale lisades autori poolt materjali saatmisel/avaldamisel avaldatud nime. Ühelgi kolmandal isikul ei ole õigust kasutada Eesti Kristlik Foorumi koduleheküljel avaldatud materjale ilma veebilehe haldajatekirjaliku loata.

Veebilehe haldajad ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest. Eesti Kristlik Foorumi on kommentaarikeskus s.o. tehniline vahend, mis võimaldab kasutajatel avaldada oma kommentaare. Artiklile lisatud kommentaaride eest vastutab kommentaaride autor, kes on ühtlasi ka nende kommentaaride avaldaja. Forumi kodukord keelab kirjutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis ei lähe kokku meie foorumi kodukorra ja reeglitega. Eesti Kristlik Foorumi administraatorid kustutavad selliseid kommentaare ja postitusi ilma ettehoiatamata.

CopyRight õigusega kaitstud materjalide kaitstus - (Kõik Õigused Kaitstud) Sama vormi saab kasutada kui sa näed alastuse/seksuaalsuse väärkasutamist, sind tülitatakse - noritakse, sulle saadetakse spämmi vüi mõnel muul põhjusel! Saada kaebus

Copyrighted Material Policy - Report Abuse (Copyrighted Material, Pornography, Harassment, Spam) KristlikMeedia strives to enforce its Terms of Service to the fullest extent possible. Deletion requests are processed within 12-48 hours.

Tehniline teostus ja kodulehe majutus Kristlik Meedia © 2001 All Rights Reserved. No spam