Teretulemast, Külaline. Palun logi sisse või registreeri.
22.02.2018, kell 12:34
24648 postitust 2498 Teemas vastas 319 Liiget
Uusim liige: KristoK
Eesti Kristlik Foorum  |  Uudised meilt ja mujalt  |  Kristlik päevakaja (kristlikud uudised)  |  Uus allikas Eesti ristiusustamisest « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] | Liigu alla
Autor Teema: Uus allikas Eesti ristiusustamisest  (Loetud 2483 korda)
Waba Wend
Foorumi admin
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Uus allikas Eesti ristiusustamisest
« on: 09.03.2013, kell 10:11 »

Mingi aeg tagasi tutvustas grupp teadusmehi Eesti ajaloo selgemat käsitlust. See raamatuesitlus tõi palju kisa-kära, kuna ateismivaim ja nõukaaegne pärand on ikka veel tabu ning valitseb pimedus. Pimedus hakkas juba valitsema neist päevist, kui Päts andis oma propaganda ministeeriumile otsida vahendeid valimata eestluse ajaloost ühtse eestluse rinde - tekkeloo tagamaid. Ja justnimelt pandi mitmed ajaloolised sündmused rääkima lugu mida nad ei olnud.

Nädal aega läks mööda ja saatan läks närvi. Oma sõbra ateist Vällikuga ujutas meedia üle infoga, et hümnist peaks kiiremas korras välja rookima sõna Jumal. Seega midagist varjatut meie ühiskonnas eri kihtides siiski liigub.

RISTIUSK JA EESTLASED

Eestlased puutusid ristiusuga kokku palju varem, kui ristisõdijad oma vägivallaga siia maid anastama saabusid. Ristiusu esmane levik toimus Eesti aladel rahumeelselt. Sellest annavad tunnistust nii kirjalikud andmed, arheloogilised leiud (eriti hauapanused) ja meie keel.

On andmeid, et Lindanise lahingu ajaks oli Revala linnuse ümbere tekkinud ka väike kristlaste-kaupmeeste kogukond, kuhu kuulus muidugi ka eestlasi. Oli juba olemas Saha kabel (kirik?), Oleviste kirik, vene kirik ja teisigi kirikuid (?).Samuti on oletatud, et sellel kogukonnal (gildil?) oli oma vapp, mis kujutas punast vappi valge ristiga (praegune Tallinna väike vapp) ja et Taani kuningas Valdemar II Võitja leidisgi selle gildi lipu, millest sai kuulus Danneborg, Euroopa vanim riigilipp.

Mõned ajaloolased on veendunud,et Saaremaa esimesed kirikud ehitasid Saaremaa vanemad ise, kas vahetult enne alistamist või kohe peale seda (kui Saaremaa säilitas veel aastakümneteks suhtelise vabaduse). Oma sõitudes ümbruskonda olid nad kindlasti mõistnud, et vähemalt välise sarnasuse saavutamiseks ja äri soodustamiseks on vaja ehitada kirikuid. Siit ei saa muidugi teha kaugeleulatuvaid järeldusi, kuid tendents oli naabermaade eeskuju järgimisele.

Aga siit selle ajaloo käsitluse kohta veel infot:

=====================================================

Neljapäeval, 28. veebruaril kl 16.15 esineb Ajaloo Instituudi vanemteadur Marek Tamm Keskaja Keskuse järjekordsel seminaril teemaga: "Uus allikas Eesti ristiusustamisest: Passio et miracula beati Olaui (u. 1180)". Ettekanne toimub TLÜ Ajaloo Instituudi nõutoas (Rüütli 6, ruum nr. 307)

Taust:

Üks 12. sajandi viimasest veerandist pärit käsikiri Oxfordi ülikooli Corpus Christi College’i raamatukogus (MS 209, fol. 85r–86v) sisaldab huvitava jutustuse kahest hiljuti ristiusku pöördunud Eesti noormehest (duo iuuenes de finibus Estonum), kes tegid palverännaku Nidarosi katedraalis asuvale Püha Olavi hauale.

Nad annavad kohapeal kinnitust Püha Olavi kultuse levikust paganlike eestlaste juures, mainivad kristlaste edukat sõjakäiku nende maal ja vahendavad ühtlasi imeloo sellest, kuidas ühe palverändurist noormehe isa palvetas raskes haiguses Püha Olavi poole ja pärast tervenemist ristiusku pöördus.

See Eesti-aineline jutustus on üks Püha Olaviga seotud 49 imeloost, mis moodustavad kõnealuses käsikirjas Passio et miracula beati Olaui-nimelise teose teise osa. Kuigi sellest anonüümsest teosest on tänaseks teada kaheksa keskaegset käsikirja, siis mainitud imetegu leidub vaid Corpus Christi College’i käsikirjas, mis pärineb Fountains Abbey tsistertslaste kloostrist Põhja-Inglismaal.

See narratiivne teade kristlikust misjonist Eestis, mis on kirja pandud tõenäoliselt 1180. aasta paiku, on Eesti ajalookirjutuses jäänud siiani suurema tähelepanuta. Võtangi seetõttu ettekandes arutleda nii selle üle, mida me teame Passio et miracula beati Olaui kirjutamisajast, autorlusest ja käsikirjalisest traditsioonist, kui ka pakun välja võimalikke tõlgendusi käsikirjas vahendatud kahe Eesti noormehe loo ajaloolisest taustast.

Allikas

Logged

Leheküljed: [1] | Liigu üles Prindi 
« eelmine järgmine »
Otsetee:  

Registreeri ennast foorumi kasutajaks

KRISTLIKUD VEEBILEHED - SOOVITAME

Evolutsioon

Kristlik Wärav Kristlastest Fotosõbrad ONLINE PIIBEL Kristlastest Kunstisõbrad

MÕISTA JUMALA KALENDRIT

IGAVIK EI OOTA IISRAEL SAA VABAKS

KRISTLIKUD FILMID

 


Eesti Kristlik Foorum
- CopyRight © 2001 Kõik Õigused Kaitstud

Käesoleval koduleheküljel sisalduva informatsiooni taasavaldamine, kopeerimine, muutmine, tsiteerimine ja levitamine on keelatud! Foorumis olevad artiklid ja postitused on intellektuaalne omand ning Autorikaitse Seadusega kaitstav publitsistika teosed AÕS §4.3.1. Soovid neid tekste kasutada, siis selleks võta ühendust foorumi administraatoriga või Kristlik Meedia kontaktisikuga. Saanud loa, seerjärel võid antud tekstimaterjale vääramata kujul, vastavalt headele tavadele ja allika äranäitamisega kasutada!

Saates ja avaldades materjali Eesti kristlikus Foorumis annate Te veebilehe haldajale õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks. Saatjal ei ole õigust veebilehe haldajatelt poolt materjali kasutamise eest esitada mingeid rahalisi nõudeid. Veebilehe haldajatel on õigus reprodutseerida, levitada ja esitada selliseid materjale lisades autori poolt materjali saatmisel/avaldamisel avaldatud nime. Ühelgi kolmandal isikul ei ole õigust kasutada Eesti Kristlik Foorumi koduleheküljel avaldatud materjale ilma veebilehe haldajatekirjaliku loata.

Veebilehe haldajad ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest. Eesti Kristlik Foorumi on kommentaarikeskus s.o. tehniline vahend, mis võimaldab kasutajatel avaldada oma kommentaare. Artiklile lisatud kommentaaride eest vastutab kommentaaride autor, kes on ühtlasi ka nende kommentaaride avaldaja. Forumi kodukord keelab kirjutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis ei lähe kokku meie foorumi kodukorra ja reeglitega. Eesti Kristlik Foorumi administraatorid kustutavad selliseid kommentaare ja postitusi ilma ettehoiatamata.

CopyRight õigusega kaitstud materjalide kaitstus - (Kõik Õigused Kaitstud) Sama vormi saab kasutada kui sa näed alastuse/seksuaalsuse väärkasutamist, sind tülitatakse - noritakse, sulle saadetakse spämmi vüi mõnel muul põhjusel! Saada kaebus

Copyrighted Material Policy - Report Abuse (Copyrighted Material, Pornography, Harassment, Spam) KristlikMeedia strives to enforce its Terms of Service to the fullest extent possible. Deletion requests are processed within 12-48 hours.

Tehniline teostus ja kodulehe majutus Kristlik Meedia © 2001 All Rights Reserved. No spam