Teretulemast, Külaline. Palun logi sisse või registreeri.
22.01.2018, kell 10:29
24649 postitust 2499 Teemas vastas 319 Liiget
Uusim liige: KristoK
Eesti Kristlik Foorum  |  Abielu, perekond ja lapsed (perefoorum)  |  Perekond, kodu, lapsed ja laste kasvatamine  |  VÄGIVALD sünnitab vägivalda. Lapsed ja vägivaldsed filmid! « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] | Liigu alla
Autor Teema: VÄGIVALD sünnitab vägivalda. Lapsed ja vägivaldsed filmid!  (Loetud 10468 korda)
Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
VÄGIVALD sünnitab vägivalda. Lapsed ja vägivaldsed filmid!
« on: 14.10.2004, kell 15:41 »

Ei nohm, seda postitust ajendas minf kirjutama järgnev lugu. Maal, kus ma elan siinakandis peksid eelmine nädal 2 4 aastast last kaigastega lapsevankris 1 aastast titat. See tita viidi peavigastustega haigalsse!

----------------------------------------------------------

Lasteaias olen pidevalt kuulnud, mismoodi seal mõned lapsed käituvad. Olen paar korda ise näinud ja vahele saanud tormata! Jube! Enda lapsed on vaid 2 kuud lasteaias käinud ja juba on neile õpetatud sülitama, rusikatega vehkima ja jalaga lööma. Plaan on lasteaeda vahetada, midagi ei ole teha - mingid joodikute lapsed käivad seal lasteaias  Angry

-----------------------------------------------------------

Millest tuleb vägivald?

See on raudselt lisaks südame kurjusele (mis on langenud inimloomuses)õpitud tegevus!

Filmide ja multifilmide mõju on alahinnatud. Vägivaldsete arvutimängude mõju on alahinnatud!
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:VÄGIVALD sünnitab vägivalda. Lapsed ja vägivaldsed filmid!
« Vasta #1 on: 14.10.2004, kell 15:53 »

Multikas – kurjuse õppetund või kurjuse juur?

--------------------------------------------

Kuue-aastane Siim jookseb lasteaeda nagu poleks vahepeal midagi juhtunud. Tegelikult pole veel kuudki möödunud päevast, mil poiss üritas mänguhoos oma Mustamäe korteri teise korruse rõdult naabrite rõdule hüpata – nagu Ämblikmees äsja nähtud multifilmis. Paraku jäi hüpe iidoli omast nõrgemaks ning lõppes jalaluumurruga.

Lasnamäe traumapunkti arstide sõnul pole Siimuga juhtunu ainus multifilmist inspireeritud õnnetus. Iga aastaga suureneb juhtumite arv, mille üheks põhjuseks võivad olla vägivaldsed multifilmid.

Arstide kinnitusel on ohtlik eelkõige asjaolu, et kuni 8.-9. eluaastani on lapsel raskusi reaalsuse ja fantaasia eristamisega. Sestap juhtubki, et laps viskub justkui Mootorratturhiir autode alla või hüppab rõdult alla nagu Ämblikmees.

Õel Limburger ja karm tegelikkus

Viie-aastane Kristo rebis ennast ema käest lahti ja tormas sõiduteele, et põgeneda nähtamatu koletise eest, kes teda juba pikemat aega olevat jälitanud. Koletis sõiduteele järele ei tulnud, Kristo aga veetis osa oma suvepuhkusest lastehaiglas.

"Ainus koht, kust Kristo kurjusest ja tagaajamisest aimu võis saada, on televiisor," räägib murelik ema. Uurijad väidavad, et telerivägivald mõjutab eriti just neid lapsi, kes kannatavad kodus tähelepanu puuduse või vägivalla all. Kuigi teler võib tunduda hea võimalusena lapsest mõneks ajaks rahu saada, võivad sellise suhtumise tagajärjed olla pöördumatud.

"Mulle meeldivad Mootorratturhiired sellepärast, et neil tulevad mootorratastest vägevad püssid välja ja õel Limburger saab nende käest alati peksa. Nad on julged ja tugevad ning oskavad hästi kihutada ja majasid õhku lasta," räägib Siim vaimustunult oma ühest lemmikfilmist.

Kanal 2 – eesti vägivaldseim?

Balti Meediateabe ASi koostatud laste meediauuringu andmetel domineerivad 6-14 aastaste laste lemmikutena "Mootorratturhiired Marsilt", "Ämblikmees", "Ultraman" ja "Viiking Vicky".

Kanal 2 programmide maaletooja Eva Banhidi sõnul ostab Kanal 2 sisse vaid kõige kalleimaid ja kvaliiteetsemaid multifilme, mis Ameerika psühhoanalüütikute uurimuse kohaselt peaksid laste agressiivsust kahandama. "Meil näidatavad filmid aitavad lastel eristada head kurjast ning elada välja sünnipärast agressiivsust," kinnitab Banhidi.

Eesti arstipraktika tõestab paraku vastupidist: nimelt Kanal 2 menumultikad "Mootorratturhiired" ning "Ämblikmees" on põhjustanud mitmeid õnnetusi. Rääkimata sellest, et tegu on ilmselt kõige vägivaldsemate lastesaadetega kohalike kanalite programmis.

Ka Eesti nukufilmimeister Riho Unt leiab, et suurem osa lastesaadetest on üle ujutatud mitmesuguse hävitava ja tulistava kambaga Ämblik- ja Raudmeeste, Ultramanide ja Mootorraturhiirte näol. "Mutantninjakilpkonnad või kiviste ja punaste silmadega monstrumid Fantastilisest Nelikust tapavad väsimatult osast osasse oma vaenlasi," sõnab ta.

Lasteaed või Hollywoodi võtteplats?

Lastele on eluküsimus saada oma mänguasjariiulile televiisorist tuttav action-mees. Veel parem muidugi, kui kogu seriaali kangelased oleksid seal olemas, siis oleks lasteaiarühma liidrikoht koheselt kindlustatud. Neid, kes vanemaid surnuks rääkida ei suuda, ähvardab sõprade kaotamine ja igapäevamängudest kõrvale jätmine. Lasteaia mängutuba on muutunud Hollywoodi võtteplatsiks, kus käib äge võitlus elu ja surma peale.

Eesti Lastekaitseseaduse järgi on keelatud toota ja müüa mänguasju, mis jäljendavad inimeste ja kõikide elusolendite hävitamise vahendeid. Ometi saab vägivalda õhutavaid mänguasju (püssid, käerauad jms) ja videomänge osta nii turukioskist kui ka soliidsest mänguasjakauplusest. Kaupluse "Laste maailm" osakonnajuhataja Marju Kuninga sõnul on Mootorratturhiirte populaarsus kahanema hakanud, hetkel on moes Ämblikmees.

25 vägivallastseeni tunnis

Nagu sotsioloogide küsitlused näitavad, jälgivad 3-6aastased lapsed telesaateid keskmiselt neli tundi päevas, ent paljud veedavad helesinise ekraani ees ka viis ja enam tundi.

Rootsi teadlaste Rosengreni ja Windhali uurimus tõestas, et koolieelikute suur huvi telesaadete vastu mõjutab otseselt nende käitumist keskmises koolieas. Sealjuures edastavad erinevad teleprogrammid vägivallastseene 5-25 korda tunnis. Lapsed, kes vaatavad tihti televiisorit, on selgelt agressiivsemad ja ka hilisem kuritegelik käitumine on uurimuse põhjal seotud sagedase TV vaatamisega.

Loomulikult ei peitu selleski põhjapanevas töös mingit absoluutset tõde ja

ehhki multifilmikangelased on ühed lapse käitumise kujundajatest, mõjutavad teda kõige enam siiski suhted perekonnas. Lõpeks on ju ilmvõimatu keelata lapsel multikate vaatamine, kui seda teevad tema eakaaslased kogu maailmas. Tähtis on lapsele selgitada, miks käituti agressiivselt ja et tegu on siiski muinasjutufilmi, mitte reaalse eluga.
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Re:VÄGIVALD sünnitab vägivalda. Lapsed ja vägivaldsed filmid!
« Vasta #2 on: 14.10.2004, kell 15:55 »

Uudised tekitavad lastes masendust  
 
Teleuudistes nähtud vägivald tekitab lastes suuremat masendust kui vägivallafilmides nähtu, selgub Suurbritannias läbi viidud uuringust.

Uuring näitas, et lapsed teevad kergesti vahet, kas tegemist on tegeliku vägivallaga või mitte, kusjuures väljamõeldud vägivallastseenide nägemine ei avalda neile püsivat mõju.

BBC osalusel valminud uuring näitas, et sügavaimat mõju avaldavad lastele tegeliku elu sündmused, nagu näiteks 11. septembri terrorismiaktid.

Uuring, mis hõlmas 9- kuni 13-aastaseid lapsi, näitas, et nad aktsepteerivad teledraamades ja multifilmides nähtud vägivalda kergemini, kuna teavad, et see on välja mõeldud.

Mõned olulised uudislood ei avaldanud lastele mõju, kuna nad pidasid neid “igavaks”, ent näiteks 11. septembri sündmused, Iraagi sõda ning koolitüdrukute Holly Wellsi ja Jessica Chapmani tapmised pälvisid nende tähelepanu ning kahandasid turvatunnet.

 Allikas: internet
Logged

Waba Wend
Administraator
Wana kala
*****
Offline

Sugu: Mees
Vastust: 5778


Waba Mees Wabal Maal Lepingus Kõikväelise Jumalaga


WWW
Koolivägivald
« Vasta #3 on: 14.10.2004, kell 15:57 »

Vägivald massimeedias ja õpilaste lähemas ümbruses

Tartu Ülikooli doktorant Kristi Kõiv andis ülevaate 2002. a. läbi viidud uurimustest "Põhikooli õpilaste suhtumine kiusamisse ja kiusamiskäitumise iseloomustus" ning "Vägivallaga seotud sündmused massimeedias ja õpilaste lähimas ümbruses". Pisut lähemalt viimasest uurimusest.
Kristi Kõiv: "Vägivaldne käitumine (eriti laste ja noorte seas) on näidanud tõusutendentsi arenenud Läänemaailmas alates Teise maailmasõja lõpust kuni tänapäevani. Samal ajal on toimunud plahvatuslik massimeedia sissetung erinevatesse eluvaldkondadesse. See on toonud kaasa dramaatilised muutused seoses laste arenguga, millest üks tähtsaim on visuaalse meedia (k.a vägivaldse visuaalse meedia) imbumine laste igapäevaellu."

Uuringust selgus, et võrreldes ülejäänud massimeediaga, olid õpilaste arvates kõige vägivaldsemad kangelased kujutatud multifilmides. Eriti toodi välja multifilmi "Tom ja Jerry".
Vägivaldsete filmikangelastena meenusid kolm filminäitlejat - Arnold Schwarzenegger, Chuck Norris ja Jean Claude Van Damme.
Vägivaldsete raamatukangelaste pingerida seostus eriti Mark Twaini raamatu "Tom Sawyer" kangelase Indiaani Joe'ga ning rea Eesti kirjandusest pärit kangelastega nagu Tasuja, Meelis ja Kalevipoeg.
Vägivaldse filmi-, multifilmi- ja raamatusündmusega seostus õpilastel mingi üldine vägivallajuhtum - tapmine, mõrv, peksmine, kaklus, võitlus.

Vägivallaga seotud juhtumistest lähiümbruses meenusid õpilastele kõige enam juhtumid klassis ja koolis: klassis üle 60% juhtudest eakaaslastevaheline kaklemine ning koolis ligi 70% juhtudest kaklemine ja peksmine eakaaslaste vahel. Samuti täheldati sagedasti koolikeskkonnas toimuvat kiusamist, eriti psühholoogilist kiusamist.

Vägivalla kogemine ja vägivalda suhtumine olid omavahel negatiivselt seotud - mida rohkem seda oldi kogetud, seda enam suhtuti vägivalda liberaalselt ning vastupidi - mida vähem oldi vägivalda kogetud, seda taunivamalt sellesse suhtuti.

Vaata graafikut: http://www.lastekaitseliit.ee/materjalid/uurimused/koolivagivald/vagivallaga_seotud_syndmused_massimeedias.pdf

Allikas: internet

-------------------------------------------------

KALLID VANEMAD - SÄÄSTE OMA LAPSI

Logged

Tanel
Külaline


E-mail
Re:VÄGIVALD sünnitab vägivalda. Lapsed ja vägivaldsed filmid!
« Vasta #4 on: 16.10.2004, kell 14:52 »

See teleka vaatamine on üks jama asi küll! Midagi pole ju vaadata peded, korrumpeerunud politseinikud, tapmised, vägistamised... kristlased, kes te olete tv orjuses tulge sellest välja ja andke rohkem aega Jumalale!
Logged
fennek
Külaline


E-mail
Re:VÄGIVALD sünnitab vägivalda. Lapsed ja vägivaldsed filmid!
« Vasta #5 on: 19.10.2004, kell 12:02 »

mottetu on telekat syydistada. ma syydistaks parem lapsevanemaid, kes oma lastel sellist saasta vaadata lasevad. minu ema keelas moned vagivaldsemad asjad yldse ara. multikaid vaatasime isaga koos, kes siis aeg-ajalt neid yle kommenteeris. noh, et kui ebareaalsed need on. et siis kui lastel hakkab reaalsustaju kaduma, peaks nagu vanema asi olema neid oigele teele tagasi suunata.

muide kui piisavalt vaatajaskond apoleks, kaoksid nii monedki vagivaldsed sarjad. nii et siis arge vaadake!

tanelil on tegelikult vaga hea vaatenurk asjale. Inimesed, jalgige, kui mitu tundi paevas raiskate telekale! kas poleks mite parem see aeg oma perele kulutada. teha koos midagi toredat? midagi arendavat. Meil laks korra telekas rikki ja oli nii palju aega koigeks, et  lausa yllatav!
Logged
Leheküljed: [1] | Liigu üles Prindi 
« eelmine järgmine »
Otsetee:  

Registreeri ennast foorumi kasutajaks

KRISTLIKUD VEEBILEHED - SOOVITAME

Evolutsioon

Kristlik Wärav Kristlastest Fotosõbrad ONLINE PIIBEL Kristlastest Kunstisõbrad

MÕISTA JUMALA KALENDRIT

IGAVIK EI OOTA IISRAEL SAA VABAKS

KRISTLIKUD FILMID

 


Eesti Kristlik Foorum
- CopyRight © 2001 Kõik Õigused Kaitstud

Käesoleval koduleheküljel sisalduva informatsiooni taasavaldamine, kopeerimine, muutmine, tsiteerimine ja levitamine on keelatud! Foorumis olevad artiklid ja postitused on intellektuaalne omand ning Autorikaitse Seadusega kaitstav publitsistika teosed AÕS §4.3.1. Soovid neid tekste kasutada, siis selleks võta ühendust foorumi administraatoriga või Kristlik Meedia kontaktisikuga. Saanud loa, seerjärel võid antud tekstimaterjale vääramata kujul, vastavalt headele tavadele ja allika äranäitamisega kasutada!

Saates ja avaldades materjali Eesti kristlikus Foorumis annate Te veebilehe haldajale õiguse eeltoodud materjali kasutamiseks. Saatjal ei ole õigust veebilehe haldajatelt poolt materjali kasutamise eest esitada mingeid rahalisi nõudeid. Veebilehe haldajatel on õigus reprodutseerida, levitada ja esitada selliseid materjale lisades autori poolt materjali saatmisel/avaldamisel avaldatud nime. Ühelgi kolmandal isikul ei ole õigust kasutada Eesti Kristlik Foorumi koduleheküljel avaldatud materjale ilma veebilehe haldajatekirjaliku loata.

Veebilehe haldajad ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest. Eesti Kristlik Foorumi on kommentaarikeskus s.o. tehniline vahend, mis võimaldab kasutajatel avaldada oma kommentaare. Artiklile lisatud kommentaaride eest vastutab kommentaaride autor, kes on ühtlasi ka nende kommentaaride avaldaja. Forumi kodukord keelab kirjutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis ei lähe kokku meie foorumi kodukorra ja reeglitega. Eesti Kristlik Foorumi administraatorid kustutavad selliseid kommentaare ja postitusi ilma ettehoiatamata.

CopyRight õigusega kaitstud materjalide kaitstus - (Kõik Õigused Kaitstud) Sama vormi saab kasutada kui sa näed alastuse/seksuaalsuse väärkasutamist, sind tülitatakse - noritakse, sulle saadetakse spämmi vüi mõnel muul põhjusel! Saada kaebus

Copyrighted Material Policy - Report Abuse (Copyrighted Material, Pornography, Harassment, Spam) KristlikMeedia strives to enforce its Terms of Service to the fullest extent possible. Deletion requests are processed within 12-48 hours.

Tehniline teostus ja kodulehe majutus Kristlik Meedia © 2001 All Rights Reserved. No spam